Publikime

Shqipëria hap Aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit

Publikuar nga

KFZ në 16 Prill 2021

Përmbajtja

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Shqipëria hap Aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit

 

Shqipëria ka hapur aeroportin e saj të dytë ndërkombëtar në Kukës me mbërritjen e fluturimit të parë të pasagjerëve të operuar nga linja ajrore Air Albania.

 

Duke arritur nga Londra, Mbretëria e Bashkuar, fluturimi i pasagjerëve fillimisht u ul në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës (TIA) për të marrë Kryeministrin Edi Rama, për të përuruar më pas aeroportin e ri ndërkombëtar të quajtur Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit.

 

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit, i cili përfshiu një investim total prej 28.7 milion $ (24 milion €), është ndërtuar në një ish-kamping refugjatësh që është 90 milje në veri-lindje të kryeqytetit të Shqipërisë. Dikur ishte vendi i strehimit për shumë refugjatë shqiptarë të Luftës së Kosovës në 1999.

 

Ajo ka një pistë të vetme dhe tre vende parkimi për avionët. Kryeministri shqiptar Edi Rama u citua duke thënë: "Aeroporti do të 'hapë dyert' për zhvillimin ekonomik të rrethit të Kukësit."

Publikuar nga

TIA në 16 Prill 2021

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Fluturoni me mendje të qetë

Shijoni fluturimin tuaj dhe zbuloni ofertat dhe promocionet më të fundit nga partnerët tanë.

Air Albania

Ne ju sjellim më afër destinacioneve më të dashura të Evropës.

Mësoni më shumë

North Wings

Kukësi, qyteti i historisë së përjetshme të kujtimit.

Mësoni më shumë
pre-footer